Blockchain valdības pārveidošana: ko tas nozīmē? Un kā tas uzlabos mūsu dzīvi?

Valdības parasti saņem kritiku par to, ka lielāko daļu savu procesu neapstrādā efektīvi, taču jaunām tehnoloģijām, piemēram, blokķēdei, ir potenciāls ieviest krasas situācijas izmaiņas, izmantojot valdību blokķēdes risinājumus. “Blockchain valdības” varētu būt kaut kas tāds, kas tuvākajos gados būs realitāte, kad valdības sāk pieņemt šo tehnoloģiju.

Blokķēdes tehnoloģija ir izsmiekla kā viena no mūsdienu transformējošākajām tehnoloģijām ar visredzamākajiem izmantošanas gadījumiem – lietojumprogramma kriptovalūtas telpā. Tā ir tā pati tehnoloģija, uz kuras balstās kriptonauda, ​​taču tai ir daudz citu lietojumu. Blokķēdi var raksturot kā ļoti drošu un decentralizētu virsgrāmatu sistēmu, kurā informāciju var uzglabāt, bet to nevar mainīt.

Tā vietā, lai datus uzglabātu serveros, kā esam pieraduši, izmantojot mākoņkrātuvi, blockchain koncentrējas uz tādu datoru tīkla izmantošanu, kuri glabā un pārbauda datus. Konkrētā tīkla datorus var izplatīt visā pasaulē, un tīkls netiek kontrolēts centralizēti.

Blokķēde Valdība Transformācijas infografika

Blockchain pieteikuma priekšrocības valdībām

Valdību uzdevums ir atvieglot pārredzamību, īpaši pārvaldībā, resursu sadalē un cita starpā panākt lielāku efektivitāti. Šo iemeslu dēļ daudzu valstu valdības ir izrādījušas interesi par šo tehnoloģiju.

Valdību blokķēdes lietojumprogrammas var būt trūkstošā saite, lai palīdzētu valdībām pilnībā digitalizēt. Pasaule ir gājusi uz digitalizācijas ceļa, kā tas redzams daudzās nozarēs, piemēram, mazumtirdzniecībā un izklaides jomā. Arī valdības ir izjutušas spiedienu turpināt to pašu ceļu, taču to ir vieglāk pateikt nekā izdarīt. Viens no lielākajiem šķēršļiem, kas daudzām valdībām ir šķērslis digitalizācijai, ir drošības jautājums.

Miljonu cilvēku personas datu ievešana digitālajās platformās rada milzīgu risku, ja sistēma tiek uzlauzta. Tomēr blokķēde ir reklamēta kā neaptverama tās struktūras dēļ, un tas nozīmē, ka tā varētu piedāvāt dzīvotspējīgu risinājumu, kas var palīdzēt valdībām beidzot kļūt digitālai. Fakts, ka blokķēde ir praktiski neizjaucama, padara to pievilcīgāku digitālo sistēmu izstrādei valdībām. Tomēr tas ir tikai sakāmvārda aisberga virsotne salīdzinājumā ar to, ko var panākt uz blokķēdes balstīti valdības dienesti.

Valdībām, īpaši attīstītajās valstīs, parasti ir grūti mēģināt nopelnīt savu pilsoņu uzticību, it īpaši attiecībā uz pierādījumiem par pakalpojumu sniegšanu un jau esošo pakalpojumu uzlabošanu. Jaunattīstības valstīs bloku ķēdes lietojumi valdībām būtu noderīgi, lai novērstu dažus svarīgus jautājumus, piemēram, korupciju, vienlaikus nodrošinot arī efektīvāku resursu izvietošanu un sadali. Šādu tehnoloģiju ieviešana var arī palīdzēt labāk izmantot resursus.

Blockchain valdības lietām

Valdībās ir ļoti svarīgi izmantot blokķēdes, un šeit ir dažas situācijas, kurās tehnoloģiju var izmantot, lai uzlabotu lietas.

 1. Blockchain var izmantot, lai atvieglotu tiesisko izpildi

Valdības var izmantot publisko blokķēžu datus, lai izsekotu finanšu darījumus līdzīgi tam, kā tiek uzraudzīti fiat naudas darījumi, lai pārliecinātos, ka sistēma neveicina nelegālas darījumus. Blockchain ieviešana valdībai var būt galvenais instruments, lai pārliecinātos, ka finanšu darījumi digitālajā jomā joprojām ir likumīgi.

Labs piemērs ir Bitcoin publiskais tīkls, kas ļauj pētniekiem izsekot visus Bitcoin darījumus, kas nozīmē, ka viņi jebkurā brīdī var noteikt kriptogrāfijas makā saglabāto daudzumu. Tas var būt noderīgi, lai ierobežotu tādas nelegālas darbības kā narkotiku tirdzniecība un naudas atmazgāšana.

 1. Nodokļu problēmas novēršana

Nodokļi ir arī viens no galvenajiem jautājumiem, par kuru ir nopietni runāts, kad runa ir par kriptovalūtām, jo ​​īpaši digitālo valūtu izmantošanas dēļ, lai izvairītos no nodokļu uzlikšanas. Lai gan to var kontrolēt, izmantojot publiskās blokķēdes un neprivatās monētas, Blockchain var palīdzēt valdībām pieņemt lietas par pakāpienu augstāk. Blockchain varētu būt ilgi gaidītais risinājums dubultās uzlikšanas novēršanai.

Tā kā decentralizētās virsgrāmatu tehnoloģijas spēj veicināt lielāku finanšu darījumu pārredzamību. Valdības var izmantot blokķēdes tehnoloģiju, lai izvietotu protokolus, kurus var izmantot, lai samazinātu PVN deficītu un samazinātu nodokļu slogu, novēršot dubulto uzlikšanu.

 1. Valdības var izmantot blokķēdi, lai aizsargātu svarīgu valdības infrastruktūru

Blokķēdes lietojumi publiskajā sektorā var palīdzēt valdībām nodrošināt labāku aizsardzību pār kritisko infrastruktūru, tādējādi novēršot kiberuzbrukumus. Lielākā daļa kritisko sistēmu, ko valdības visā pasaulē izmanto pakalpojumu sniegšanas atvieglošanai, ir savienotas ar internetu. Tas uzsver drošības nozīmi kritiskām sistēmām un, tā kā blokķēdi nevar uzlauzt, tas ir potenciāli labākais risinājums. Var izveidot arī decentralizētu virsgrāmatu tā, lai tā spētu sekot līdzi valdības sistēmu integritātei. Tas ievērojami samazinātu uzbrukumu un datu sagrozīšanas iespējas.

 1. Blockchain tehnoloģiju var izmantot, lai uzlabotu labklājības izplatīšanas efektivitāti

Decentralizēta virsgrāmatu tehnoloģija var ievērojami uzlabot reģistrācijas procesu, kā arī samaksu, tādējādi ļaujot valdībām efektīvāk risināt ar labklājību saistītus jautājumus. Tāpēc blokķēdi var izmantot, lai ieviestu ātrāku pakalpojumu sniegšanu, ļaujot iedzīvotājiem gūt tiešu labumu.

Valdības maksājumu sistēma, kas darbojas ar blokķēdi, krasi samazinātu zaudēto vai izšķērdēto naudas daudzumu, tādējādi ietaupot arī vairāk nodokļu maksātāju naudas, jo pārmaksu samazinās milzīgas rezerves. Šādas sistēmas arī būtu efektīvākas, lai vairāk cilvēku izkļūtu no nabadzības. Turklāt, lai atvieglotu pareizu līdzekļu piešķiršanu valdības projektiem, var izmantot blokķēdes tehnoloģiju.

Valdību blokķēdes lietojumu piemēri

Ir diezgan daudzas valstis, kuras jau ir sākušas izmantot blokķēdes tehnoloģijas, un šeit ir apskatīts dažādās pieejas dažādās valstīs.

 • Dubaija

Dubaija ir viena no valstīm, kas pilnībā ir izmantojusi jaunās tehnoloģijas, īpaši tās, kurām ir liels nākotnes potenciāls. Piemēram, valstī ir noteikts, ka nākotnē būs pašpiedziņas transportlīdzekļi, robotu policija un lidojošas automašīnas, un decentralizētās virsgrāmatas tehnoloģijas, visticamāk, tiks integrētas sistēmās, kuras izmanto šo projektu vadīšanai..

Dubaijas valdība cer līdz 2020. gadam kļūt par pirmo valdību, kuru darbina blokķēdes tehnoloģija. Tas nozīmē, ka valdība plāno integrēt blokķēdes risinājumus visos savos pakalpojumos, ieskaitot vīzu pieteikumus, rēķinu apmaksu un licenču atjaunošanu starp citiem pakalpojumiem. Mērķis ir celt blokķēdes lietojumus publiskajā sektorā, lai uzlabotu valdības pakalpojumus.

Tuvo Austrumu valsts ir viens no ievērojamākajiem pasaules galamērķiem tūristiem no visas pasaules. Dubaija lēš, ka tas katru gadu varētu ietaupīt pat 1,5 miljardus ASV dolāru, izmantojot elektronisku darījumu sistēmu, ko darbina blokķēde.

 • Igaunija

Igaunijas valdība bija viena no pirmajām, kas, kļūstot par tehnoloģiju, kļuva par “blokķēdes valdību”. Valsts jau vairākus gadus ir iesaistījusies blokķēdes attīstībā, cenšoties piedāvāt ideālus risinājumus lielākajai daļai savu darbību. Kopš 2012. gada Eiropas valsts sāka strādāt pie dažādu valsts dienestu blokķēdes izstrādes.

Sākotnēji Igaunija savā reģistra datu bāzē dažādās nozarēs, tostarp veselības, drošības un likumdošanas nozarēs, ieviesa decentralizēto virsgrāmatu tehnoloģiju. Igaunijas valdība arī izstrādāja uz blokķēdes balstītu nacionālās identitātes pārvaldības sistēmu ar nosaukumu ID-kaarts. Tas ir palīdzējis ievērojami samazināt laiku, kas nepieciešams valdībai, lai sniegtu pakalpojumus valsts pilsoņiem.

 • Ķīna

Neskatoties uz sākotnējo agresīvo nostāju pret kriptovalūtām, Ķīna ir bijusi diezgan atvērta un pozitīva attiecībā uz blokķēdes attīstību. Pat valsts prezidents Sji Dzjiņpins šī gada sākumā paziņojumā raksturoja Blockchain kā izrāvienu. Lai gan Āzijas valsts ir bijusi pret kriptovalūtām un ICO, tā ir ļoti vēlējusies atbalstīt blokķēdes attīstību. Ķīna atzīst, ka tehnoloģija var potenciāli ieviest masveida attīstību dažādās nozarēs, kurās to var izmantot.

 • Apvienotā Karaliste

Dažas Apvienotās Karalistes dalībvalstis, piemēram, Anglija, ir izrādījušas interesi par decentralizētu virsgrāmatu tehnoloģiju, īpaši attiecībā uz potenciālajiem blokķēdes lietojumiem publiskajā sektorā. Vairāk valstu arī pāriet uz blokķēdi efektivitātes dēļ, ko tā sola tādās vitāli svarīgās jomās kā banku darbība un valdība.

 • Indija

Indijas finanšu ministrs Aruns Džeitlijs atklāja, ka valsts plāno veikt pētījumus par blokķēdes tehnoloģijas proaktīvu izmantošanu. NASSCOM, kas ir Indijas tehnoloģiju nozares asociācija, plāno strādāt kopā ar Kanādas Blockchain Research Institute (BRI). Partnerība centīsies noteikt, kā blokķēdes tehnoloģiju var izmantot uzņēmumos, valdības pārvaldē un akadēmiskajās iestādēs.

 • Savienotās valstis

ASV blokķēdes pieņemšana notiek gan federālā līmenī, gan arī vietējā līmenī.

Blockchain federālajā valdībā

Dažas no ASV federālās valdības aģentūrām ir izrādījušas lielu interesi par blokķēdes attīstību. Tiek ziņots, ka DARPA un Pentagons strādā pie spēcīgu drošības protokolu izveides, izmantojot blokķēdes tehnoloģiju.

ASV federālā valdība ir strādājusi arī pie attīstības, kuras mērķis ir uzlabot uzticību, efektivitāti un pārredzamību dažādās nozarēs. Dažas no šīm nozarēm ietver iepirkumus, atvēlētos līdzekļus, IT aktīvu un piegādes ķēdes pārvaldību, finanšu pārvaldību, federālā personāla datus, valdības pakalpojumus, piemēram, dzimšanas apliecības un vīzas, kā arī federālo palīdzību & ārvalstu palīdzības piegāde.

ASV Valsts kases departaments ir strādājis pie blokķēdes tehnoloģijas ieviešanas piegādes ķēdes pārvaldībā, lai panāktu lielāku efektivitāti un ātrāku apstrādes laiku. Tikmēr ASV Valsts departaments ir mudinājis privātā sektora spēlētājus sadarboties ar valdības aģentūrām, lai attīstītu blokķēdes. ASV Iekšzemes drošības departaments nesen sāka piedāvāt dotācijas uzņēmumiem, kas var izstrādāt blokķēdes risinājumus, kas var uzlabot robežu drošību.

NASA finansē arī Akronas universitātes pētījumu programmu, kuras mērķis ir attīstīt mākslīgā intelekta un dziļo mācību tīklus, kuru pamatā ir Ethereum (ETH) blokķēdes tīkls. Arī ASV Aizsardzības departaments ir izrādījis interesi par decentralizētām virsgrāmatu sistēmām. Šai pieaugošajai interesei par blokķēdi federālajās valdības organizācijās vajadzētu būt galvenajam rādītājam virzienā, kādā blokķēde darbosies nākotnē.

Blokķēde un vietējās pašvaldības

Daudzas ASV vietējās pašvaldības arī uzņemas iniciatīvas, ar kuru starpniecību tās plāno piesaistīt blokķēdes tehnoloģijas spēku. Pagājušajā gadā Ilinoisas štats iepazīstināja ar Ilinoisas bloku ķēdes iniciatīvu – programmu, ar kuras starpniecību apgabala aģentūras apvienotos, lai strādātu pie blokķēdes darbināmām inovācijām. Valsts mērķis ir izmantot tehnoloģiju, lai veicinātu labāku privāto un sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu.

Lielākā daļa ASV štatu ir strādājuši, lai veicinātu blokķēdes izveidi, kā arī nāk klajā ar noteikumiem par kriptovalūtām. Kolorādo šā gada aprīlī iesniedza divpartiju likumprojektu ar sākotnējo mērķi veicināt decentralizētas virsgrāmatas tehnoloģijas izmantošanu valdības dokumentu glabāšanai un pārvaldībai. Tāpat kā federālās valdības centienos panākt tehnoloģiju, vietējo pašvaldību blokķēde drīz kļūs par ierastu lietu.

Riska riski valdība blokķēdes pārveidošana

Viena no lielākajām bažām par blokķēdes tehnoloģiju daudzām valdībām ir tā, ka šīs tehnoloģijas ieviešana var apdraudēt dažus valdības pakalpojumus. Piemēram, bloķēšanas ķēdes izmantošana nozīmē, ka centralizētie pakalpojumi, piemēram, mijieskaita mājas, tiks novecojuši, un tādējādi valdības var zaudēt saikni ar finanšu sektoru.

Lai gan tiek uzskatīts, ka blokķēdes nav iespējams izlauzties, valdības joprojām uztraucas, ka tehnoloģijas atbalstītās sistēmas var kļūt neaizsargātas pret krāpšanu. Šīs bažas, iespējams, ir daudzo ļaunprātīgo uzlaužu dēļ, kas, kā ziņots, ir ietekmējuši daudzas kriptogrāfijas valūtas maiņas un pat izraisījušas miljoniem vērtu digitālo valūtu zādzības. Tas nozīmē, ka, neraugoties uz apgalvojumiem, ir daži aspekti, kas valdības tomēr var pakļaut ļaunprātīgiem uzbrukumiem.

Blokķēdes revolūcija notiek laikā, kad cilvēki zaudē ticību valdībām, un šī jaunā decentralizētā tehnoloģija, šķiet, dod cilvēkiem jaunas cerības. Šāda situācija nozīmē, ka valdības sāk būt mazāk nozīmīgas, it īpaši tāpēc, ka šķiet, ka blokķēde uzņemas labākas pakalpojumu sniegšanas lomu.

Valdības ir nobažījušās arī par to, ka blokķēdes tehnoloģija un kriptonauda atvieglo sociālos ļaunumus, piemēram, naudas atmazgāšanu, noziedzīgu darbību finansēšanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka blokķēdes tehnoloģijas priekšrocības ievērojami pārsniedz tehnoloģijas riskus vai negatīvās puses. Turklāt decentralizētās virsgrāmatu tehnoloģijas joprojām ir agrīnā stadijā, kas nozīmē, ka tās joprojām tiek izstrādātas un, visticamāk, ar laiku uzlabosies.

Kā valdības izmanto blokķēdes tehnoloģiju

Kaut arī bankas un pārvaldība ir nozares, kuras, visticamāk, gūs labumu no blokķēdes tehnoloģijas, ir vērts atzīmēt, ka ir ļoti daudz citu decentralizētu virsgrāmatu tehnoloģiju lietojumu. Šeit ir daži citi iespējamie blokķēdes izmantošanas veidi.

 • Zemesgrāmata

Tādi procesi kā īpašuma tiesību izsniegšana un zemesgrāmata parasti prasa daudz dokumentu, un nodošanas process var būt diezgan ilgs. Tomēr valdības var izmantot blokķēdi, lai izstrādātu risinājumus, kas padarīs visu procesu vienkāršāku, pārredzamāku un arī to digitalizēs.

 • Nekustamais īpašums

Nekustamā īpašuma tirgus varētu izmantot tādas blokķēdes tehnoloģijas kā viedie līgumi, lai atvieglotu darījumus ar īpašumu bez starpnieku vajadzības. Faktiski ir startēšanas bloku ķēdes, kas jau izstrādā šādus risinājumus. Valdības var izmantot blokķēdi, lai padarītu nekustamā īpašuma tirgu pieejamāku vairāk cilvēku, digitalizējot procesu, vienlaikus paātrinot visu procesu.

 • Veselības aprūpe

Valdības var izmantot blokķēdes tehnoloģiju, lai panāktu būtiskus uzlabojumus viņu valstu veselības aprūpes nozarēs. Piemēram, blokķēdi var izmantot, lai izstrādātu veselības aprūpes sistēmas, kas nodrošina lielāku efektivitāti, īpaši apstrādājot un uzglabājot medicīniskos datus. Šādas sistēmas dažās valstīs jau ir izstrādājuši tādi uzņēmumi kā MedRec ASV.

 • Robežu kontrole

Valdības var panākt labāku robežu kontroli, pieņemot blokķēdi, lai izveidotu sistēmu, kuru muitas aģenti var izmantot, lai reģistrētu un droši uzglabātu pasažieru datus.

 • Enerģija

Enerģijas pārvaldība var būt biedējoša valdībām, jo ​​īpaši ar vecām sistēmām, kuras pastāvīgi ir pārņemtas, pieaugot iedzīvotāju skaitam un rūpniecībai, tādējādi radot pieprasījumu pēc lielākas enerģijas. Tomēr valdības var apiet dažus jautājumus, kas skar īpašumu, piedāvājot efektīvas enerģijas pārvaldības sistēmas, kuru pamatā ir blokķēde.

 • Tūrisms

Tūrisms ir ļoti svarīga nozare daudzām valstīm, un tāpēc tām ir jābūt informētām par jaunajām tehnoloģijām, lai saglabātu pievilcību. Tādas valstis kā Havaju salas ir meklējušas veidus, kā izstrādāt blokķēdes risinājumus, kas tūristiem varētu atvieglot viņu piedāvātā baudīšanu. Piemēram, kriptovalūtu izmantošana var atvieglot tūristiem naudas tērēšanu, neraizējoties par valūtas kursiem. Turklāt viesnīcu pārvaldības sistēmās var iekļaut blokķēdes tehnoloģiju, lai tūristiem sniegtu labāku pieredzi.

 • Apdraudēto sugu aizsardzība

Valdības var izmantot blokķēdes tehnoloģiju, lai atvieglotu apdraudēto sugu aizsardzību, izsekojot retajiem savvaļas dzīvniekiem.

 • Atkritumu apsaimniekošana

Valdības izmanto blockchain tehnoloģiju, lai veicinātu labāku atkritumu apsaimniekošanu. Piemēram, Ķīna jau ir izstrādājusi RFID tehnoloģiju, kas ir veidota uz blokķēdes tīkla, lai apstrādātu atkritumu apsaimniekošanas datus.

 • Nodokļi

Kā norādīts iepriekš, valdības var izmantot decentralizētas virsgrāmatu tehnoloģijas, lai panāktu lielāku nodokļu pārvaldības sistēmu efektivitāti, integrējot sistēmas, lai izsekotu finansēm un novērstu dubultos tēriņus. Cilvēki ir arī turpinājuši ieviest digitālās valūtas, jo tās kļūst arvien populārākas pirkumiem un arī kā tirdzniecības instrumentiem.

Jauna Blockchain valdības dienestu infografikai

Blockchain lietojumprogramma publiskajā sektorā

Blockchain ir potenciāls krasi pārveidot valsts sektoru. Piemēram, tehnoloģija ir ideāls risinājums, lai uzlabotu datu pārvaldību publiskajā sektorā. Kā jau iepriekš tika norādīts, blokķēdi var izmantot, lai digitalizētu un ievērojami uzlabotu publiskā sektora pakalpojumu sniegšanu, piemēram, īpašumtiesību dokumentu, dzimšanas apliecību, īpašuma nodošanas, uzņēmējdarbības licencēšanas un laulības licenču izsniegšanu..

Šādu datu pārvaldība un glabāšana parasti ir sarežģīta un biedējoša, īpaši gadījumos, kad dati pastāv papīra formā. Tomēr blokķēdi var izmantot, lai atvieglotu to pašu pakalpojumu piegādi digitāli, vienlaikus darot to arī ātrāk un efektīvāk, kā arī ar drošāku krātuvi.

Decentralizētu virsgrāmatu tehnoloģiju valdības var pieņemt arī kā tehnoloģiju, ar kuras palīdzību viņi uzsāk savus izmēģinājuma projektus. Tehnoloģiju var izmantot arī veco datu ierakstu ievadīšanai digitālajā domēnā. Blockchain tehnoloģija ir ideāli piemērota arī digitālajām balsošanas sistēmām, jo ​​īpaši tāpēc, ka caurspīdīgums ir viens no tās spēcīgākajiem komplektiem. Tas var padarīt balsošanu tik daudz vienkāršāku, pat ļaujot cilvēkiem balsot, izmantojot savas digitālās ierīces, piemēram, tālruņus un planšetdatorus, īpaši tiem, kas dzīvo attālos rajonos, kur balsošanas centri atrodas tālu.

Blokķēdi var izmantot arī, lai racionalizētu administratīvos procesus valdībā, izslēdzot tādas trešās personas kā aģenti, piemēram, tos, kuri jāiekļauj juridiski saistošos līgumos. To var panākt, izmantojot viedus līgumus, lai atvieglotu digitālos darījumus, piemēram, vērtības nodošanu, neprasot uzticību.

Piemēram, daži blokķēdes risinājumi jau pastāv, kur cilvēki var iegādāties nekustamo īpašumu, un visi darījumu procesi tiks apstrādāti blokķēdes tīklā. Labā lieta par to ir ievērojami pieejamāka, jo nav starpnieku, kas ieviestu uzcenojumus, un procesi tiek izpildīti ātri, kamēr visas puses pilda savas saistības.

Blokķēde ir identificēta kā vispiemērotākā tehnoloģija digitālajai migrācijai. Delavēras amatpersonas jau ir sākušas izmantot viedos līgumus un blokķēdes tehnoloģiju, lai pārietu no procesiem, kas saistīti ar papīra lietošanu. Tam ir tik liela jēga, jo blokķēde ļauj vieglāk iegūt datus, labāk uzglabāt un ātrāk piegādāt attiecīgos pakalpojumus. Šāda digitālā pieeja uzņēmumiem var dot ievērojamus uzlabojumus.

Ir daudzi uzņēmumi un banku iestādes, kas veic pētījumu par blokķēdes tehnoloģiju, lai pieņemtu tehnoloģiju, lai sasniegtu lielāku efektivitāti. Tam ir bijusi nozīme, mudinot valdības izmēģināt arī blokķēdes risinājumus. Blockchain pieņemšana finanšu un korporatīvajā sektorā ir rādītājs, ka decentralizēti virsgrāmatu risinājumi ir šeit, lai paliktu un ka viņiem ir daudz ko piedāvāt. Tāpēc valdības nevar atļauties novirzīt blokķēdi malā, jo tas nozīmē, ka viņiem pietrūktu viena no kritiskākajām 21. gadsimta tehnoloģiskajām evolūcijām. Mēs redzēsim arvien vairāk valdības blokķēdes pārveidojumu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me