Kas ir DLT (Distributed Ledger Technology)?

Kas ir DLT?

Iesācējiem DLT nozīmē saīsināto virsgrāmatu tehnoloģiju. To sauc arī par “kopīgu virsgrāmatu” vai vienkārši sadalītu virsgrāmatu.

Tā ir digitāla sistēma, kas ļauj lietotājiem un sistēmām reģistrēt darījumus, kas saistīti ar aktīviem. Izplatītā virsgrāmatas tehnoloģija informāciju glabā vairākās vietās un noteiktā laika posmā.

DLT, atšķirībā no tradicionālajām datu bāzēm, nav centrālas vietas informācijas glabāšanai. Tas to atšķir no tradicionālās datu bāzes. Decentralizācijas funkcija nodrošina arī labāku drošību, pārredzamību un uzticību pusēm, kuras to izmanto.

Tātad, no kurienes rodas DLT?

Būtībā DLT izcelsme ir vienādranga (P2P) tīklā. Jebkurā P2P tīklā vienaudži sazinās viens ar otru bez nepieciešamības izveidot centralizētu vienību. Tehniski izplatītā virsgrāmatas tehnoloģija ir iespējama, izmantojot vienādranga tīklu. Lai decentralizācija darbotos, tiek izmantots vienprātības algoritms.

Pašlaik izplatītās virsgrāmatas tehnoloģijas ir ļoti populāras. Galu galā viņi maina dažādu nozaru zemes platības. Viena no tehnoloģijām, kas atrodas zem DLT jumta, ir blokķēde.

Drīz mēs to apspriedīsim.

Bet, pirms mēs apspriežam dažādus DLT aspektus, vispirms uzzināsim par virsgrāmatu izcelsmi.

Ledgers izcelsme

Labākais veids, kā definēt grāmatas, ir aprakstīt tās kā veidu, kā uzglabāt informāciju vai darījumus.

Tūkstošgades laikā grāmatas pastāvēja papīra formā.

Izmantojot jauno tehnoloģiju un pieeju, grāmatas tika digitalizētas, kur aktīvi tiek digitalizēti, izmantojot detalizētu procesu, un pēc tam tiek glabāti tīklā.

Šīs datorizētās grāmatas tagad ir inovācijas pamatā, jo tās nodrošina nozarēm iespēju atrisināt problēmas, kuras nebija iespējams atrisināt, izmantojot tradicionālos centralizētos risinājumus..

Pašlaik ir vairāki izplatītu virsgrāmatu tehnoloģiju izmantošanas gadījumi, kurus mēs detalizēti apspriedām savā vietnē 101Blockchains.com.

Turklāt, pārbaudot pašreizējo scenāriju, gandrīz katrs tur esošais pakalpojums izmanto centralizāciju kā veidu, kā autentificēt darījumus virsgrāmatās. Piemēram, bankas ir galvenie tā piemēri. Tomēr bankas tagad strādā pie gaišas nākotnes, pieņemot DLT.

Mainoties kriptogrāfijai un tās ieviešanai virsgrāmatu tehnoloģijā, tagad ir viegli pateikt, ka izplatītās virsgrāmatas tehnoloģijas ir gatavas masveida pieņemšanai patērētājiem un uzņēmumiem,.

 

DLT galvenās iezīmes

Sadalītās virsgrāmatas tehnoloģijai ir dažas galvenās iezīmes, kas padara to unikālu salīdzinājumā ar centralizētiem virsgrāmatu risinājumiem.

Vienkārši sakot, DLT vislabāk definē kā kopētu, sinhronizētu un atkārtotu virsgrāmatu, kas darbojas sadalītā veidā.

Galvenie raksturlielumi ietver:

 • Nemaināms: Izplatītā virsgrāmata izmantoja kriptogrāfiju, lai izveidotu nemainīgu un drošu krātuvi. Tas nodrošina, ka pēc saglabāšanas datus nevar mainīt vai mainīt.
 • Pievienot tikai: Izplatītās grāmatas ir tikai pievienotas, jo tās nodrošina pilnīgu darījumu vēsturi. Tas ir pilnīgi atšķirīgi, salīdzinot ar tradicionālo datu bāzi, kur datus var mainīt funkcionalitātes labad. Tomēr tas var izraisīt datu izmaiņas un manipulācijas gan iekšēji, gan ārēju faktoru ietekmē.
 • Izplatīts: Vēl viena galvenā virsgrāmatas īpašība ir tās sadalītais raksturs. Jā, nav vienas vietas, kur dati tiek glabāti. Katram kolēģim ir virsgrāmatas kopija lielākajā daļā DLT. Daži DLT, piemēram, Corda, datus glabāja citos veidos.
 • Dalīts: Galvenā grāmata nav saistīta ar vienu vienību. Tas tiek dalīts starp mezgliem. Daži mezgli ir atbildīgi par pilnas virsgrāmatas kopiju, savukārt citiem mezgliem ir tikai nepieciešamā informācija, lai tie būtu funkcionāli un efektīvi.

 

Sadalīto virsgrāmatu tehnoloģiju veidi

Tur galvenokārt ir trīs izplatīto virsgrāmatu tehnoloģiju veidi. 

 • Atļauts
 • Bez atļaujas
 • Hibrīds

Tālāk īsi apspriedīsim katru no tiem.

Atļauts

Atļauti tīkli ir privāti tīkli. Tie ir paredzēti darbam slēgtā ekosistēmā, kur lietotājam ir nepieciešama piekļuve, kas piešķirta, izmantojot KYC procedūru. 

Pēc apstiprināšanas lietotāji var piekļūt atļautā tīkla vai izplatīto virsgrāmatu sistēmu funkcijām. Atļautā tīklā validācijas mezgli veic smagu celšanu, jo tie ir atbildīgi par darījumu validēšanu tīklā.

Tīklu var arī izveidot, lai ierobežotu dažus lietotājus ar ierobežotu piekļuvi tīkla funkcijām. Šī funkcija ir ļoti noderīga uzņēmumiem, kuri vēlas izmantot blokķēdes priekšrocības, bet nevēlas savus datus padarīt publiski pieejamus visiem. Galu galā uzņēmumam ir svarīgi aizsargāt viņu svarīgos biznesa datus. Tas padara viņus unikālus un pasargā viņu tirgus pozīcijas no konkurentiem.

 

Bez atļaujas

Bez atļaujas izplatītas virsgrāmatu sistēmas vai tīkli ir publiski tīkli. Pēc definīcijas lietotājiem nav nepieciešama atļauja, lai piedalītos bez atļaujas tīklā. Izplatītā virsgrāmatas sistēma ir atvērta ikvienam darījumu veikšanai, bloku apstiprināšanai un citu veidu mijiedarbībai ar tīklu.

Galvenais šeit ir brīvība. Labākais bez atļaujas tīkla piemērs ir pats bitcoin. Tā bija pirmā kriptovalūta, kurā tika izmantota blokķēdes tehnoloģija – DLT ieviešana. Jebkurš var nosūtīt bitcoin vai saņemt to. Nav ierobežojumu, kas to var izmantot neatkarīgi no atrašanās vietas, likumiem un citiem faktoriem, kas nosaka darījumu veikšanu.

 

Hibrīds

Pēdējais DLT veids, par kuru mēs runāsim, ir hibrīda sadalītā virsgrāmatas sistēma. Tas apvieno gan bez atļaujas, gan ar atļautiem tīkliem un piedāvā tīklu, kas gūst labumu no abiem. 

Hibrīdie DLT ir lieliska izvēle uzņēmumiem, jo ​​viņi var izlemt, kurus sistēmas aspektus viņi vēlas publiskot un kurus – privātus. 

Ja vēlaties lasīt vairāk, apskatiet 4 dažādus Blockchain tehnoloģiju veidus & Tīkli

Vienprātības mehānisma loma

Jebkuras izplatītās virsgrāmatas tehnoloģijas pamatā ir vienprātības mehānismi. Šie mehānismi ir procedūras un noteikumi, kas nosaka, kā izplatītā virsgrāmatas tīkla mezgli apstiprina darījumus.

Vēl viena lieta, ko DLT tehnoloģija ir izlemt, kuri mezgli tiek izvēlēti validācijas nolūkā. Tātad, kad tiek ģenerēts jauns bloks, tas izvēlas mezglus un piešķir viņiem uzdevumu bloka validēšanai. To visu regulē konsensa mehānisms, ko izvēlas izplatītais tīkls. 

Turklāt, ja tīkls ir bez atļaujas, tad mezgli konkurē savā starpā, lai validētu bloku. 

Daži no populāriem konsensa algoritmiem, kas pastāv, ir darba pierādīšana, likmju pierādīšana, deleģētā likmju apliecināšana, bizantiešu kļūdu tolerance un tā tālāk..

Darba pierādījums (PoW)

Darba pierādījums ir vispopulārākais. Tas izmanto energoietilpīgus aprēķinus, kas atrisina tīkla uzstādīto mīklu. Laika gaitā mīkla kļūst sarežģītāka skaitļošanas ziņā, un mezgliem ir grūti validēt.

Šī ir problēma, kuru šobrīd pārdzīvo bitcoin. Turklāt nav neviena mezgla, kas varētu veikt aprēķinu, un tāpēc skaitļošanas jauda tiek apvienota, lai atrisinātu mīklu.

Tāpēc atlīdzība par bloka atrisināšanu tiek sadalīta starp dažādiem spēlētājiem, stimulējot ikvienu piedalīties šajā procesā.

 

Likmes pierādījums (PoS)

Likmes pierādījums izvēlas citu ceļu, lai atrisinātu vienprātības problēmu. PoS mezgli ar esošu daļu var piedalīties vienprātības metodē. Šī alternatīvā metode ir energoefektīva un tādējādi atrisina daudzas problēmas ar PoW.

Tātad, ja lietotājs izlemj, vai viņš vēlas piedalīties DLT konsensa metodē, kas izmanto PoS, viņam jāiegulda, lai piedalītos.

Ir arī citi populāri vienprātības algoritmi. Lai iegūtu sīkāku informāciju, iesakām izlasīt mūsu detalizēto rakstu par šo tēmu šeit: Consensus Algorithms: The Block of the Blockchain Technology.

DLT ekosistēma

Lai labāk izprastu izplatītās virsgrāmatas tehnoloģijas, mums jāapgūst arī tās ekosistēma. Tātad ir četras dažādas sadalītās virsgrāmatu tehnoloģiju ekosistēmas daļas / aspekti. Tajā ietilpst: 

 • Aparatūra
 • Programmatūra
 • Bizness
 • Protokols

Aparatūra

Runājot par aparatūru, DLT ekosistēmai ir nepieciešami mezgli, kas var darboties kā atmiņas ierīces, serveri vai datori.

Mezgliem var būt arī trīs veidi:

 • Bloks, kas ražo validācijas mezglus → Šeit bloks rada pilnīgus apstiprināšanas mezglus. Pēc tam šie mezgli piedalās vienprātības metodē un viņiem ir visas izplatītās virsgrāmatas kopija, ieskaitot visus darījumus. 
 • Daļēji / gaismas mezgli → Daļējiem / viegliem mezgliem ir ierobežots darījumu saraksts, kas padara tos funkcionālus un piedalās tīklā.
 • Nebloķē pilnīgu validācijas mezglu izveidi → Nebloķēšanas gadījumā tie rada pilnīgus apstiprināšanas mezglus, kas nepiedalās vienprātības procesā. Tie satur arī visu sadalīto virsgrāmatu ar visiem iespējamiem darījumiem.

Programmatūra

Kas attiecas uz programmatūru, DLT izmanto dažāda veida lietojumprogrammas. DLT programmatūras ekosistēmā varat atrast rakstāmās lietojumprogrammas, izmantojot dažādas programmēšanas valodas, tostarp Java, C ++, Rust, Go, JavaScript, Python un tā tālāk. Kā redzat, DLT nav specifiski valodai un var darboties ar jebkuru programmēšanas valodu vai rīkiem, pamatojoties uz prasību.

Programmēšanas valodas izvēle ir atkarīga no valodas vājuma un stipruma. 

Runājot par lietojumprogrammām, kas darbojas DLT, to var kategorizēt šādi:

 • Finanšu → Šeit pārvalda un izmanto naudu

 • Pusfinanšu → Šāda veida biznesa process ietver naudu, bet galvenā uzmanība tiek pievērsta uzdevumu izpildei.
 • Nefinansiāls → Šādā veidā nav iekļauta nauda, ​​un uzņēmējdarbības procesā galvenā uzmanība tiek pievērsta uzdevumu izpildei.

Biznesa attīstība

Runājot par biznesa attīstības aspektu, DLT ir jārūpējas par investoriem, lietotājiem, korporācijām, izstrādātājiem un bloķētajiem ražotājiem.

Visām ieinteresētajām personām, lai veiktu savus uzdevumus, ir jāizmanto uz DLT orientētas lietotnes, pakalpojumi un risinājumi. Piemēram, investori iegulda organizācijā, nodrošinot nepieciešamos līdzekļus DLT ekosistēmas izveidei un pārvaldībai. Viņu mērķis ir nodrošināt peļņu no ieguldījumiem un gūt panākumus arī biznesa misijas vai redzējuma ziņā.

Izstrādātāji nodarbojas ar produktu, lietojumprogrammu un pakalpojumu izstrādi. Viņi to dara, izmantojot tīklu un DLT protokolus. Viņi ir atbildīgi arī par tehniskā atbalsta sniegšanu.

Bloku ražotāji aktīvi piedalās DLT vienprātības metodē. Tie ir pilnībā apstiprinoši mezgli, un viņiem ir pilna izplatītās virsgrāmatas kopija.

Visbeidzot, korporācijas izmanto DLT, lai veiktu uzņēmējdarbību un sniegtu vērtību saviem galalietotājiem.

Protokola izstrāde

Pēdējais DLT aspekts, kuru mēs apspriedīsim, ir protokola izstrāde. Šeit tiek izstrādāts un pārvaldīts DLT protokols. Ar to strādā akadēmiskās aprindas un izstrādātāji. Šis slānis rūpējas par to, kā kriptogrāfiskās atslēgas mijiedarbojas ar tīklu.

Izplatītās virsgrāmatu realizācijas

Izplatītās virsgrāmatu tehnoloģijas gadu gaitā ir redzējušas vairākas ieviešanas. Tomēr ir daži ieviešanas varianti, kuriem ir lielāka ietekme nekā citiem.

Apspriedīsim dažus no tiem tālāk.

Blokķēde

Viens no izplatīto virsgrāmatu ieviešanas galvenajiem piemēriem ir blokķēde!

Blockchain ir izplatīta virsgrāmatas tehnoloģija, kas satricināja pasauli. 2008. gadā Satoshi Nakamoto iepazīstināja pasauli ar bitkoīnu. Tas visā pasaulē izmanto blokķēdes tehnoloģiju, kas ļauj vienaudžiem nosūtīt un saņemt digitālo valūtu bez centralizētas vienības nepieciešamības..

Vienaudži pārvaldīja blokķēdes tīklu.

Kad notiek darījums, tas tiek piešķirts blokam. Lai pārbaudītu darījumu, bloks tiek iegūts

Jā, nemainīgums ir viena no blokķēdes galvenajām iezīmēm.

Vēl viena iezīme, kas padara blokķēdi tik pārsteidzošu, ir caurspīdīgums. Darījumus, kas tiek veikti, izmantojot blokķēdi, var izsekot un apstiprināt, ja nepieciešams. Izmantotā blokķēdes veids nosaka pārredzamības līmeni. Piemēram, privāta blokķēde nodrošinās pārredzamību tikai lietotājiem, kuri ir reģistrēti tīklā. Ikviens, kas atrodas ārpus tīkla, nevarēs redzēt darījumu, ierobežojot pārredzamību.

Publiskajiem tīkliem pārredzamība var darboties citādi.

Mēs savā vietnē esam pārņēmuši blokķēdi lielā dziļumā. Tātad, ja jūs interesē uzzināt vairāk par to, varat apskatīt šādus rakstus.

 • Blockchain iesācējiem: darba sākšanas rokasgrāmata
 • 6 galvenās blokķēdes funkcijas, par kurām jums jāzina!

Corda

Corda ir viens no interesantajiem atvērtā pirmkoda DLT projektiem, kas domāts biznesam. Tas nozīmē, ka tas uzņēmumiem piedāvā stingru privātumu, izmantojot viedos līgumus, kā arī izmanto DLT ar rentablu pieeju.

Corda izmanto citu pieeju, kad runa ir par darījumiem platformā.

Darījumus veic tikai darījumos iesaistītie vienaudži.

Šī pieeja ietaupa daudz laika, enerģijas un izmaksu, veicot darījumu apstiprināšanu. Tāpēc Corda ir viens no labākajiem DLT risinājumiem uzņēmumiem.

 

Ja vēlaties uzzināt vairāk par Corda, skatiet šādus rakstus.

 • Corda Blockchain: Finanšu uzņēmumu valdnieks
 • Galīgā Corda apmācība 2020. gadā

Ethereum

Ethereum ir vēl viens pārsteidzošs izplatītas virsgrāmatas tehnoloģiju ieviešanas piemērs. Bitcoin, pirmā kriptovalūta, kas ieviesa blokķēdes tehnoloģiju. Tomēr tai trūka pilnības.

Viens no šiem trūkumiem ir Proof of Work konsensa algoritma izmantošana, jo tas prasīja daudz enerģijas darījumu aprēķināšanai un apstiprināšanai. Īsāk sakot, Darba pierādījums nav videi draudzīgs.

Ethereum to izlaboja, nodrošinot alternatīvu vienprātības metodi, kas pazīstama kā pierādījums par likmēm. 

Tas arī ieviesa viedos līgumus – veidu, kā automatizēt uzdevumus tīklā. Tas arī radīja decentralizētas lietotnes, kas var automatizēt lielu prasības daļu.

Ja vēlaties uzzināt vairāk par Ethereum, skatiet šādus rakstus.

 • Ethereum Smart Contracts Ultimate Guide
 • 30+ Ethereum intervijas jautājumi un atbildes

Kāpēc DLT ir svarīgs

Svarīgas ir izplatītās virsgrāmatu tehnoloģijas. To galvenās iezīmes, piemēram, pieejamība, necaurejamība un pārskatatbildība, padara to tik vēlamu uzņēmumiem no turienes. Tas ir uzskaites veids, kas atvieglo nemainīgumu, uzticēšanos un pārredzamību mezgliem, kas piedalās procesā. Vairāk lasiet šeit.

Secinājums

Nav šaubu, ka izplatītās grāmatas ir nākotne. Galu galā tas piedāvā lielisku funkciju komplektu uzņēmumiem, kas tur darbojas. Tam ir arī spēja atrisināt galvenās sabiedrības un ekonomiskās problēmas, no kurām pašlaik cieš pasaule.

Tātad, ko jūs domājat par izplatīto virsgrāmatu tehnoloģijām? Vai jūs domājat, ka mēs esam atbildējuši uz jūsu jautājumu “Kas ir DLT?” Komentējiet zemāk un informējiet mūs.

Mēs klausāmies.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me