DAML – viedo līgumu valoda

Šis raksts piedāvā visaptverošu pārskatu par DAML – viedo līgumu atvērtā pirmkoda valodu. Jūs uzzināsiet arī DAML priekšrocības un salīdzinājumu ar citām valodām. 

Attīstoties blokķēdes tehnoloģijai, ir vajadzīgas uzlabotas sistēmas, ar kurām lietotāji darbojas un mijiedarbojas. Jau tagad notiek daudz uzlabojumu, jo īpaši tāpēc, ka uzņēmuma blokķēde turpina kļūt populāra. Starp jaunākajiem notikumiem strauji mainīgajā blokķēdes vidē ir DAML.

Kopš interneta rītausmas datu nemainīgums ir īpašums, kas izvairījās no daudziem izstrādātājiem. Kā slikti tiešsaistes ekosistēmas dalībnieki izmantoja iespēju mainīt datus, lai izdarītu dažādus noziegumus.

Tomēr blokķēde izrādījās svarīgāka, kad izstrādātāji parādīja spēju veikt darījumus vidē bez galvenā spēlētāja, kā tas notiek mantotajā finanšu pasaulē.

Papildus šīm valsts grāmatām ir pieaudzis arī liels privāto, ar atļauju atļauto grāmatu tirgus. Neatkarīgi no tā, vai to kontrolē juridiski pilnvarota centrālā partija vai savstarpēji neuzticīgu dalībnieku konsorcijs, kuriem ir kopīgs mērķis, privātās grāmatas nodrošina tādu pašu nākotnes pārbaudi un nemaināmību kā publiskās grāmatas ar papildu spēju saglabāt datu privātumu.

Neatkarīgi no tā, vai noteiktā virsgrāmata ir publiska vai privāta, bloku ķēdes ekosistēmas vienaudžu spēja mijiedarboties ar privātuma garantijām ir piemērošanas klase, ko parasti dēvē par viedajiem līgumiem.

Šajā rakstā vēlāk sīki tiks apspriesti viedie līgumi un to nozīme DAML kontekstā.

Reģistrēties tūlīt: Uzņēmumu bloku ķēžu pamati

Kas ir DAML?

Tehniskā ziņā DAML nozīmē Digital Asset Modeling Language (DAML pilna forma) – semantiskā tīmekļa iezīmēšanas valoda. Tomēr tehniskais žargons var sajaukt. Tātad, vienkāršākai DAML nozīmei domājiet par to kā par viedo līgumu atvērtā pirmkoda valodu.

Būtībā DAML ir gudra līgumu valoda, kas ļauj izstrādātājiem precīzi kodēt daudzpusējus līgumus dažādām blokķēdēm, DLT vai pat standarta datu bāzes arhitektūrām.

Digital Asset radījis jaunu dzīvi šim lietojumprogrammu žanram (viedie līgumi), kas ļauj vienaudžiem veikt darījumus uzticības vidē. Būtībā šī ir programmēšanas valoda, kas iedvesmojas no Haskela un kas atvieglo viedo līgumu izveidi izplatītām biznesa darbplūsmām.

Īpaši šī valoda ļauj izstrādātājiem samazināt laiku, kas pavadīts, strādājot ar šifrēšanas un blokķēdes uzgriežņiem un skrūvēm. Tā vietā izstrādātāji koncentrējas uz biznesa procesu programmēšanas risinājumu izstrādi.

DAML – vienkārši izskaidrojama viedo līgumu valoda 

DAML īpašības

Nodrošina līdzekļus līgumu rakstīšanai

Tāpat kā citas valodas, kuras programmētāji izmanto viedo līgumu rakstīšanai, arī DAML ļauj vienaudžiem noslēgt un ievērot vienošanās. Konkrēti, valoda apraksta līguma veidošanas procesu, galvenās vienošanās puses un puses, kurām ir deleģētas tiesības uz līgumu.

Papildus līguma veidošanas procesa noteikšanai valoda rūpējas par tādu ideju kā līgumi, tiesības, puses, pilnvarojumi un pienākumi kodēšanu, jo izstrādātājam ir jārisina tikai sava biznesa loģika; jebkura smaga pacelšana, kas saistīta ar tādām lietām kā jaukšana kriptogrāfijā, un konsensa algoritmi tiek abstrahēti un apstrādāti ar izpildlaiku.

Šī līguma elementu tiešā izteiksme kā dzimtās valodas iezīmes nozīmē, ka DAML arhitektūra var prasmīgi pārbaudīt sistēmas kodu automātiski un ātrāk attīstības ciklā. Turklāt sistēma spēj patstāvīgi spriest par biznesa loģiku.

Tas ir atvērtā koda

2019. gada 4. aprīlī, Digital Asset, DAML kompānija paziņoja, ka programmas avota kods būs brīvi pieejams visiem izstrādātājiem. Šī atklātā projekta ieguve nozīmēja, ka dažādas puses varēs izmantot DAML, lai modelētu un izpildītu līgumus, izmantojot blokķēdes tehnoloģiju, nebaidoties no pārdevēja bloķēšanas.

Saskaņā ar paziņojumu izstrādātāji un citas ieinteresētās puses varēs piekļūt DAML valodai, avota kodam, programmatūras izstrādes komplektam (SDK) un izpildlaikam ar ļoti atļauto Apache 2.0 licenci..

Izmantojams privātās izpildes vidē

Viens no publiski izplatīto virsgrāmatu trūkumiem ir tas, ka katrs platformas mezgls var skatīt datus, kas atrodas viedajos līgumos. Kā tādi, vienaudžiem, kuriem ir jāsaglabā sava darījuma informācija privāti, nav iespējams veikt darījumus publiskā blokķēdes tīklā.

Jo īpaši tas ir viens no galvenajiem klupšanas akmeņiem, kas kavē pilnīgu uzņēmuma blokķēdes pieņemšanu. Tāpēc, kā jau minēts iepriekš, privāto DLT popularitāte ir pieaugusi.

DAML un privātās DLT platformas kombinācija nodrošina līdzekli šai lietai. Īpaši šī izteiksmīgās valodas komanda optimizēja DAML, jo tā lieliski darbojas privātā izpildes vidē. Tas nozīmē, ka līgumos ietvertā informācija paliek privāta, un tai var piekļūt tikai pilnvarotas puses.

Lasāms cilvēkiem un mašīnām

DAML ir revolucionārs vairāk nekā tikai vienā nozīmē. Sistēmas dizains ir tāds, lai mašīnas un cilvēki varētu saprast līgumā iekļauto informāciju.

Šīs iespējas ir milzīgas. Profesionāļiem, kas iesaistīti līguma veidošanā, būs viegli nokļūt detaļās, jo DAML ir ļoti draudzīgs cilvēkiem.

Piemēram, advokāts var viegli saprast līguma nozīmi, izlasot un novērtējot šī līguma DAML kodējumu. Tajā pašā laikā DAML nodrošina pareizo pakāpi izstrādātājiem, lai aprēķinātu svarīgus līguma aspektus, piemēram, naudas plūsmu, klientu profilus un riska pakāpi.

Kā darbojas DAML? Ātra funkcionāla DAML apmācība

DAML darbojas gandrīz tāpat kā visas citas viedo līgumu rakstīšanas valodas. Konkrēti, valoda darbojas divos galvenajos līmeņos, kur ir pati valoda un izpildlaiks.

Valoda ir kā galvenā tehnoloģiju sastāvdaļa. Tas ļauj izstrādātājiem veikt visu nepieciešamo darbu, rakstot līgumus un veicinot darījumus.

Tā kā starp valodu un izpildlaiku ir ļoti tīras un abstraktas API, izpildlaiku var pielāgot izpildei dažādās blokķēdēs, DLT un citās platformās.

Tas nodrošina elastību DAML lietojumprogrammām, kas jāpārvieto dažādās platformās, kas nodrošina atbalstu DAML. Tas ir analogs JVM, kas ļauj Java lietojumprogrammām darboties nemainītā veidā jebkurā platformā, kas atbalsta JVM.

Pēc programmatūras izstrādes komplekta (SDK) instalēšanas izstrādātājiem ir jāpalaiž tikai daži īpaši faili, lai ierīce varētu atbalstīt operācijas.

Datu modelēšana

Viens no galvenajiem un vissvarīgākajiem uzdevumiem, kas jāveic, rakstot viedo līgumu, ir ar šo līgumu izmantojamo datu modelēšana. Parasti datu modelēšanas funkcija ir sarežģīta un var izraisīt ļoti sarežģītas datu struktūras atkarībā no tā, cik sarežģīti ir līgumi un cik daudz iesaistīto pušu.

Atšķirībā no citām viedo līgumu valodām, DAML ļauj izstrādātājiem lidojuma laikā precizēt savu datu shēmu, tieši iegult to līguma izpildes valodā. Tas ievērojami vienkāršo datu modelēšanas uzdevumu un samazina kļūdu iespējamību datu shēmas un lietojumprogrammu loģikas neatbilstības dēļ..

Lasīt vairāk: DAML apmācība: darba sākšana ar DAML

Veidnes kontūras struktūra

DAML izstrādātājs nosaka līgumu, izmantojot vienkāršu un precīzi definētu struktūru, ko sauc par “veidni”, kurā ir gan datu modelis, gan līguma parametri.

Parametri ietver, piemēram, konkrētā līguma parakstītājus (tos dalībniekus, kuriem jāapstiprina darbības saistībā ar līgumu) un novērotājus (tos vienošanās dalībniekus, kuri ir tikai klāt, lai redzētu līgumu un ko tas dara, bet nav pilnvaroti veikt darbības). Vēl viens veidnes struktūras aspekts ietver vienošanos, kas būtībā ir vienošanās detaļa un līguma atspoguļojums.

Veidnēs var norādīt vienu vai vairākus priekšnosacījumus, kas nodrošina līguma izveidošanu tikai tad, ja līguma radītājs ir sasniedzis noteiktu slieksni. Veidnes kontūras struktūras pēdējais elements ir “izvēles”. Tas nosaka izvēles loku, ko līguma izpildītājs var veikt.

Izvēles struktūra

Galvenā veidnes struktūra ir izvēles struktūra, kurā sīki aprakstītas izvēles, kuras līguma puses var izvēlēties, ņemot vērā veidnes raksturu..

Izvēles struktūra identificē kontrolieri vai pusi, kas ir atbildīga par izvēles īstenošanu. Citi šīs struktūras elementi ir patēriņš, nosaukums, atgriešanās veids, izvēles argumenti un izvēles pamatteksts.

Lasīt vairāk: DAML apmācības apmācība

Salīdzinot DAML un viedos līgumus

Izpratne par viedajiem līgumiem

Tāpat kā iepriekš paskaidrots, viedie līgumi ir būtiska izplatītās virsgrāmatas tehnoloģijas (DLT) sastāvdaļa. Publiskajos blokķēdēs divas anonīmas puses var izveidot viedu līgumu, lai atvieglotu noteiktu darījumu, taču dati joprojām tiek saglabāti publiskajā virsgrāmatā. Tas nozīmē, ka visi tīkla dalībnieki var apskatīt darījuma detaļas, lai pārliecinātos par tā autentiskumu. Tādējādi uzticēšanās ir iespējama.

Privātajos vai atļautajos DLT ir zināmas visas puses, bet tikai tām personām, kas ir iesaistītas konkrētā darījumā, ir piekļuve šī darījuma datiem. Uzticība joprojām tiek uzturēta, izmantojot mehānismus, kas ļauj dalībniekiem apstiprināt visus darījumus, kuriem viņiem ir piekļuve.

Viediem līgumiem ir atšķirīgas iezīmes, kas tos padara arī revolucionārus.

Piemēram, viedajiem līgumiem var būt pašnodrošinošs mehānisms, kas sāk darboties no noteiktajiem termiņiem (tos sauc arī par notikumu iedarbināšanu). Publiskajos tīklos jebkura ieinteresētā puse var analizēt viedo līgumu darbību tā, lai varētu identificēt jebkādas anomālijas.

Arī tirgotāji var izmantot viedos līgumus, lai iegūtu tirgus impulsu. Tas ietver spēju prognozēt tendences un nenoteiktību tirgū.

Viediem līgumiem ir vairākas priekšrocības, tostarp datu nemainīgums. Būtībā nemainīgums attiecas uz datu neiespējamību mainīt no sākotnējā stāvokļa. Tas nozīmē, ka datus nav iespējams izdzēst vai mainīt jebkādā iespējamā veidā.

Datu nemainīgums padara viedos līgumus vienmēr precīzus. Treškārt, dažos gadījumos viedie līgumi ļauj vienaudžiem veikt tiešus darījumus bez starpnieka vajadzības. Tādēļ šādi darījumi ir ļoti lēti, dažreiz tie nemaksā ne centa.

Viedo līgumu īpašības

Pienākumu un tiesību pierādījums

Viena kritiska iezīme, kas piemīt viedajiem līgumiem, ir tā, ka nav jāveic darījumi, neapmierinot visu procesu. Būtībā piekrišana līguma noslēgšanai ir pilnīgi brīvprātīga, bet sekas ir obligātas. Tādēļ lietotājam ir droši un prasmīgi jāapsver turpmākās līguma sekas, uz kurām cilvēks parakstās. Viedajam līgumam ir jāgarantē, ka tas tā vienmēr ir, kaut ko var ļoti grūti izlabot.

Darījuma derīguma pārbaude

Tāpat kā iepriekš apspriests, informācija par līguma detaļām ir viegli izsekojama no virsgrāmatas. Tāpēc tas atbilst prasībai par līgumiem, saskaņā ar kuriem var pārbaudīt to autentiskumu un derīgumu.

Lasīt vairāk: Viedu līgumu izmantošanas gadījumi

Salīdzinājums ar DAML

Būtībā no iepriekš minētā ir acīmredzams, ka DAML veido viedo līgumu apakškopu tādā veidā, ka tas spēj novērst esošo valodu trūkumus. Tāpat kā iepriekš apspriests, tas, ka viedie līgumi publiskajos tīklos glabā datus publiskajās grāmatās, padara viedos līgumus nepievilcīgus konfidenciāliem darījumiem.

Tomēr DAML, lietojot to kopā ar privātajiem tīkliem, nodrošina, ka piekļuve līguma informācijai var būt tikai tām pusēm, kuras atļauj līgumu, kā arī tām pusēm, kurām ir deleģēta atļauja skatīt detaļas. Tas ir viens iemesls, kāpēc zinoši novērotāji uzskata, ka šī valoda ir slepkava funkcija finanšu iestādēm un citām personām, kurām nepieciešama darījumu konfidencialitāte.

Neskatoties uz to, DAML kā viedo līgumu valoda atšķiras no tradicionālajiem viedajiem līgumiem, kad runa ir par rakstisku līgumu koplietošanu. Viedās līgumu valodas, piemēram, Solidity, publiski koplieto informāciju, tādējādi visam tīklam ir piekļuve detaļām. Tāpēc cilvēki debatē par DAML pret stingrību.

Gluži pretēji, DAML rakstītie līgumi ir pieejami tikai pēc nepieciešamības zināt. Tas nozīmē, ka nevēlamām trešajām personām nav piekļuves detaļām. Valoda jo īpaši izmanto papildu drošības slāni, kad dati pat nav pieejami nevēlamām pusēm.

DAML priekšrocības

Atvērtais avots

Blokķēdes platformai varētu būt tikai 10 gadi, bet tā strauji pieaug. Mūsdienās tehnoloģija padara nozares revolucionārus bezprecedenta ātrumā. Šīs ātrās izaugsmes iemesls ir fakts, ka blokķēde ir atvērta pirmkoda un jebkurš izstrādātājs to var izdomāt, lai atrastu labāko risinājumu noteiktai problēmai.

Interesanti, ka kopš 2019. gada 4. aprīļa DAML ir arī atvērtā koda. Tas nozīmē, ka izstrādātājiem ir iespējas mainīt DAML kodu, lai radītu visnovatoriskākos risinājumus attiecībā uz viedajiem līgumiem un blokķēdes ekosistēmu kopumā.

Lasīt vairāk: Vai Blockchain ir nākotne?

Iespējo privātus darījumus

Tradicionālās viedās līgumu valodas nesatur vietējās iezīmes ar stingriem ierobežojumiem, kur līgumus var padarīt par privātiem. Būtībā informācija līgumos ir pieejama visiem dalībniekiem, ieskaitot nevēlamas trešās personas.

Tomēr, kā iepriekš tika apspriests, DAML iekļauj papildu drošības slāni, kur šāda informācija ir pieejama tikai pilnvarotām pusēm.

Paātrina uzņēmuma bloku ķēdes pieņemšanu

Tā kā blokķēdes pāreja uz uzņēmuma izmantošanas gadījumiem, viens no jautājumiem, kas kavē tehnoloģiju, ir informācijas izplatītais raksturs. Īpaši, kā jau tika apspriests iepriekš, jau tiek veikti tādi centieni kā privātu blokķēdes platformu izveide, kur visiem dalībniekiem ir jāiegūst atļauja pirms ieejas.

Tomēr uzņēmumi joprojām saskaras ar draudiem, ka konkurenti redz viņu stratēģiju. Tomēr DAML ievadīšana ir potenciāls šīs problēmas risinājums. Konkrēti, valoda ierobežo līguma datus tikai tiem mezgliem, kuriem ir atļauts tiem piekļūt, un informācija par līgumiem nav pieejama citiem lietotājiem. Uzņēmumiem kā tādam nav attaisnojuma, kā vien ielēkt un izmantot uzņēmuma bloku ķēdes potenciālu.

Lasīt vairāk: Uzņēmumi, kas ievieš Blockchain tehnoloģiju

Iebūvēts atbalsts modeļa pareizības pārbaudei

Ņemot vērā blokķēdes raksturīgo raksturu, lielākā daļa darbību un modeļu ir eksperimentāli un jauni. Tāpēc pastāvīgi jāapstiprina modeļu pareizība. Par laimi, DAML ir iebūvēts atbalsts, kur modeļu pareizības pārbaude notiek automātiski.

Uzglabāšana Abstrakcija

DAML izpildlaiks ir izturīgs un veic svarīgas darbības, lai valodu padarītu pārāku par esošajām alternatīvām. Piemēram, izpildlaiks apkopo virsgrāmatas detaļas, jo izstrādātājs var koncentrēties uz līguma loģiku.

DAML salīdzināšana ar citām alternatīvām viedo līgumu valodām

Blokķēdes ekosistēma joprojām aug, un tas nozīmē, ka nav standarta operāciju sistēmu. Tas arī nozīmē, ka viedo līgumu rakstīšanā nav vienas valodas, kas dominē. Kā tāds, bez DAML, ir daudzas citas alternatīvas.

DAML vs Solidity

Stingrība ir viena no pirmajām valodām, lai rakstītu Ethereum viedos līgumus, kas ieguva popularitāti. Šī popularitāte bija rezultāts tam, ka Ethereum blockchain platforma bija vēlamais tīkls viedajiem līgumiem.

Kā programmēšanas valoda, Solidity dominē Ethereum platformā. Šajā valodā tiek izmantota augsta līmeņa sintakse un skripts, kas ir līdzīgs JavaScript. Valoda ir īpaši svarīga, lai uzlabotu Ethereum virtuālo mašīnu. Vairāki citi privātie blokķēdes, piemēram, Hyperledger Burrow un Monax, valodu lieto primārajai attīstībai.

Turklāt Ethereum izstrādātāji izmantoja Solidity, lai uzrakstītu programmatūras versiju 0.4.0. Šīs valodas skaistums ir tāds, ka tas nepārkāpj blokķēdes tīkla funkcionalitāti.

Turklāt valoda ir būtiska, veidojot viedus līgumus, kas darbojas uz Ethereum virtuālās mašīnas (EVM). Valoda uzlabo lietojumprogrammu spēju pašpilnveidot biznesa loģiku, kas raksturīga viedajiem līgumiem. Rezultātā darījumu partneri Ethereum ekosistēmā atstāj autoritatīvu ierakstu par saviem darījumiem, lai atvieglotu pārbaudāmību.

Atšķirībā no DAML, kura valoda ir līdzīga Haskell valodai, Solidity izmanto sintaksi, kas ir tuvu ECMAScript. Tomēr Solidity ir papildu iespējas, piemēram, variadic return veidi un statiskas rakstīšanas iespējas. Arī līgumi, kas rakstīti Solidity, atbalsta daudzkārtēju mantojumu, ko atvieglo C3 linearizācija.

Actulus modelēšanas valoda

Tā kā blokķēde sāka uzņemties uzņēmuma virzienu, dažādas finanšu jomai raksturīgas valodas radās, lai atrisinātu dažas sākotnējās valodās noteiktās problēmas.

Papildus DAML un Solidity, Actulus modelēšanas valoda (AML) nāca klajā, lai palīdzētu atrisināt skaitļošanas jautājumus pensiju un apdrošināšanas nozarēs. Jo īpaši AML ir daudzpartiju uzņēmums, kurā ietilpst Edlund A / S un Kopenhāgenas IT universitāte.

Atšķirībā no tādām valodām kā Java un C / C ++, kas parasti ir piemērojamas dažādos iestatījumos, AML ir domēna specifika. Tas nozīmē, ka valoda ir noderīga noteiktam mērķim vai var izveidot lietojumprogrammas, kas darbojas noteiktā platformā. Valoda kā tāda nevar izveidot atsevišķas programmas, saskarnes un lietojumprogrammas.

BOScoin trasta līgumi

Šis ir vēl viens alternatīvs risinājums, kas viedo līgumu izveidošanai izmanto tīmekļa ontoloģijas valodu (WOL). Lai palielinātu līgumu uzticamību un izturību, BOScoin vienmēr izmanto automātisko valodu (TAL). Konkrēti, valoda rada uzticēšanās līgumus, kas atvieglo decentralizētu lietojumprogrammu (DApps) izveidi. Būtībā viedais līgums iedrošina DApps uzticamo raksturu.

Uzzināt vairāk: Kas ir dApp?

Līdzīgi kā DAML, BOScoin nav Turing-Complete. Tā vietā valodas ir izšķiramas, kas tos atšķir no Ethereum viedo līgumu Turing-Complete rakstura. Atšķirībā no Ethereum viedajiem līgumiem, BOScoin Trust līgumos tiek izmantota visaptveroša un saturīgāka ontoloģijas valoda. Jo īpaši tas ir saistīts ar nepieciešamību komandai izveidot platformu, kurā izstrādātāji var nākt klajā ar uzticamiem līgumiem.

Kāda ir nākotne DAML?

Pašreizējā situācijā blokķēdes vide ir pārpilna ar viedām līgumu valodām. Daudzās valodās ir grūti blokķēdes lietojumprogrammām sadarboties un tādējādi aizkavēt blokķēdes masveida pieņemšanu.

Interesanti, ka Hyperledger platformā vien tiek izmantotas vairāk nekā sešas valodas, tostarp DAML, kas izveido viedus līgumus Hyperledger Sawtooth.

Tomēr DAML izpildlaika abstrakcijas spēja palīdz atrisināt virkni kļūdu problēmu viedajos līgumos, kas izveidoti visā pasaulē. Tas arī padara DAML lietojumprogrammas pārnēsājamas uz citām platformām. Papildus Digital Asset platformai ir paziņots par DAML atbalstu VMware Blockchain un Sawtooth, kas norāda, ka citas platformas to varētu pieņemt.

Tāpēc, visticamāk, DAML valoda nākamajās desmitgadēs varētu kļūt par universālo viedo līgumu valodu.

Ja vēlaties uzzināt vairāk par līdzīgām fundamentālām tēmām saistībā ar blokķēdes tehnoloģiju, noteikti pārbaudiet mūsu bezmaksas uzņēmuma blokķēdes kursu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me