Par Blockchain tehnoloģiju – zināšanu bāze –

Par Blockchain tehnoloģiju

Centralizētās infrastruktūras problēma

Šodien internetā mums pastāvīgi jāuzticas viens otram ar sensitīviem datiem, darījumiem un ierakstiem. Lielākā daļa mūsu mijiedarbības internetā notiek centralizētos tīmekļa serveros, un liela daļa lietotāju datu bieži pastāv vienā datu bāzē. Pašreizējās datu bāzes ir paredzētas kontrolēt “uzticamiem” administratoriem, kuri var lasīt, mainīt, bloķēt un pat izdzēst datus. Interneta centralizētā arhitektūra mūsdienās ir ne tikai neefektīva, bet arī pakļauta gan hakeru, gan iekšējo slikto dalībnieku cenzūrai un mērķtiecīgiem uzbrukumiem..  

Uzticības revolūcija: pirmā blokķēde

2009. gadā anonīma persona vai personu grupa Satoshi Nakamoto izstrādāja un izlaida pirmo blokķēdi. Interesanti, ka viņi faktiski nekad nav lietojuši vārdu “blockchain”. Bloķēt un ķēdēt tikai.

Satoshi mīkla bija interneta tirdzniecība – kā droši atvieglot digitālos darījumus bez trešo pušu maksājumu apstrādātājiem. Šodien, kad kāds velk kredītkarti, viņu personu identificējošā informācija bieži iet cauri piecām dažādām personām – karšu asociācijām, maksājumu apstrādātājiem, mijieskaita iestādēm -, kas prasa darījumu maksu un prasa lietotājiem uzticēties viņu sistēmu integritātei. “Mums ir nepieciešama sistēma,” paskaidroja Satoshi, “lai dalībnieki vienotos par vienotu vēsturi par secību, kādā [darījumi] tika saņemti.”

Satoshi sistēma bija diezgan vienkārša, bet savā vienkāršībā eleganta. Lietotāju tīkls varētu savienot darījumu blokus, izmantojot diezgan izplatītas kriptogrāfijas funkcijas un struktūras – jaucējkrāni, Merkles kokus, drošu jaukšanas algoritmu, laika zīmogu – un vieglu tīkla dizainu. Tīkls bija decentralizēts un atvērta pirmkoda – tas ir, tas bija publiski pieejams.

Kas ir blokķēde

ConsenSys akadēmija

Kas ir blokķēde?

Skatīties video

“Bloks” blokķēdē attiecas uz darījumu bloku, kas ir pārraidīts tīklā. “Ķēde” attiecas uz virkni šo bloku. Kad tīkls apstiprina jaunu darījumu bloku, tas tiek pievienots esošās ķēdes beigās. Šī bloku ķēde ir nepārtraukti augošs darījumu saraksts vai virsgrāmata, kurus tīkls ir apstiprinājis. Mēs šo vienoto, saskaņoto darījumu vēsturi saucam par blokķēdi.

Faktiskā bloku ķēdes datu struktūra nav tik jauna, taču vienprātības protokols ir šāds: lietotāji var sadarboties, lai izveidotu ķēdi globāli, un visi paši. Šī iemesla dēļ daudzi blokķēdi pielīdzina “izklājlapai, kurai var piekļūt ikviens” (Blockchain pamati). Sadarbība notiek automātiski, notiek aizkulisēs un notiek ar procesoriem datoros visā pasaulē.

Kas, kas un kur atrodas sistēmā, ir samērā tiešs. Kas ir cilvēks, kas ļauj mašīnām darboties, un kur –– apstiprināto darījumu kopīgā ķēde – ir tikai programmatūra. Un kāpēc? Lai izveidotu tīklus, mēs varam uzticēties.

Ārpus Bitcoin: Ethereum blokķēde

Bitcoin blokķēdei, kuru 2009. gadā Satoshi Nakamoto izstrādāja un izlaida pasaulē, bija ļoti specifisks pielietojums: elektroniskā nauda. Elektronisko skaidru naudu, kas ir balstīta uz blokķēdes tehnoloģiju, sauc par “kriptonauda”, jo finanšu darījumu nodrošināšanai tā izmanto kriptogrāfiju. Pašlaik ir gandrīz 2000 dažādu kriptovalūtu. Blockchain ir fundamentāla tehnoloģija, kas ir Bitcoin pamatā, taču tās potenciāls sniedzas tālu aiz kriptonauda.

Kā Ethereum atšķiras no Bitcoin

Blockchain Paskaidrots ar Džo Lubinu

Kā Ethereum atšķiras no Bitcoin

Skatīties video

2015. gadā Ethereum uzsāka kā daudzpusīgāku Bitcoin maksājumu sistēmas blokķēdes tehnoloģijas versiju. Blokķēdes vērtība ir tīkla noteiktība: dalībnieki var izveidot uzticamu un nemainīgu darījumu reģistru bez starpniekiem. Ethereum blokķēdes jauda ir tā programmējamība: līgumi ir iegulti kodā, lai darījumi tiktu automātiski izpildīti. Šiem digitālajiem līgumiem vai “viedajiem līgumiem” var būt neierobežots formāts, nosacījumi, un tie pat var izmantot citus līgumus, padarot Ethereum noderīgu ne tikai maksājumu norēķiniem, bet arī dažādām nozarēm, sākot no bankām un finansēm līdz enerģētikai..

Peer-to-Peer tīkli un Blockchain tehnoloģija

Peer-to-peer tīkli pastāv jau gadu desmitiem. Viens no slavenākajiem agrīnajiem vienādranga tīkliem bija failu koplietošanas programma Napster, kuru izveidoja Šons Pārkers, kurš vēlāk kļūs par vienu no Facebook agrākajiem vadītājiem. Blokķēdē balstīts vienādranga tīkls rada ievērojamu progresu pār šīm agrākajām sistēmām, ļaujot lielām personu vai organizāciju grupām veikt darījumus, nepaļaujoties uz atsevišķu iestādi, lai reģistrētu un apstiprinātu šos darījumus..

Izplatītā virsgrāmatu tehnoloģija (DLT)

Blokķēdes ir izplatītās virsgrāmatas tehnoloģijas apakškategorija. Galvenā atšķirība starp blokķēdi un pagātnes darījumu ierakstiem ir tā, ka blokķēdes tiek izmantotas izplatītās grāmatas. Ja vienā datorā vai serverī pastāv standarta virsgrāmata, pastāv sadalīta virsgrāmata, kas vienlaikus tiek atjaunināta visos tīkla datoros (visos indivīdos un organizācijās, kas lieto virsgrāmatu). Tāpēc blokķēde ir sava veida decentralizēti virsgrāmata, kas darbojas vienādranga tīklā. Ir izplatītas grāmatas, kas nedarbojas ar blokķēdēm, taču tās nav tik izplatītas un parasti tiek izvietotas, lai atrisinātu šaurākas ar datu bāzi saistītas problēmas.

Decentralizācijas vērtība

Blokķēdes decentralizētā arhitektūra – globālais datoru tīkls, kurā vienlaikus darbojas programmatūra un tiek apstiprināta darījumu ķēde – nodrošina to, ka darījumu ieraksts nekad netiek apdraudēts. Decentralizācija ir kritiska nozīme kā arhitektūras principam. Tas padara blokķēdes tīklu mazāku iespēju izgāzties, grūtāk uzbrukt un sliktiem aktieriem grūtāk spēlēt sistēmu. In Apgūt Ethereum, Andreas Antonopoulus un Gavin Wood aicina savus lasītājus rūpīgi apskatīt konkrēto blokķēdi un novērtēt virkni īpašību, tostarp decentralizāciju:

“Tomēr šodien ir ļoti dažādas blokķēdes ar dažādām īpašībām. Mums ir nepieciešami kvalifikatori, kas mums palīdzēs izprast attiecīgā blokķēdes īpašības, piemēram, atvērtu, publisku, globālu, decentralizētu, neitrālu, izturīgu pret cenzūru. Ne visi blokķēdes ir izveidotas vienādas. Kad kāds jums saka, ka kaut kas ir blokķēde, jūs neesat saņēmis atbildi; drīzāk jums jāsāk uzdot daudz jautājumu, lai precizētu, ko tie nozīmē, kad viņi lieto vārdu “blockchain”.

Uzņēmumā ConsenSys mūsu mērķis ir palīdzēt lietotājiem, izstrādātājiem un organizācijām sākt uzdot pareizos jautājumus par blokķēdes tehnoloģiju, lai mēs visi varētu veidot un gūt labumu no tīkliem, kuriem varam uzticēties.

“Ethereum ir viens no decentralizētā tīmekļa pamatprotokoliem.”

–Jozefs Lubins, Ethereum dibinātājs un ConsenSys līdzdibinātājs

Uzziniet vairāk par blokķēdes tehnoloģiju

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me